Výbava pro psy
Vodítka, obojky, úvazy
O materiálech na vodítka a obojky platí také to, co už tu o materiálech bylo napsáno - kůže a kov není k vodě. Obojky volte nejlépe textilní. Občas se někde objeví informace, že by pes při plavání neměl mít obojek. Určitě by neměl mít obojet stahovací, "škrťák" či "pološkrťák", který volně visí a který se může o něco ve vodě zachytnout.
Pro suchý výcvik u vody je vhodné krátké vodítko, pro fundláka tak 20 až 30 cm, pro menší psy o něco kratší.
Pokud pes necvičí, měl by být v klidu uvázán. Pro tento účel je vhodné mít sebou kus pevného lana a kolík k zatlučení do země. Kolík - nemám na mysli stanový kolík, ale spíše slušný kus coulové trubky - informace viz např. článek Kolik utáhne novofundlandský pes. Někdo vozí na výcvik místo úvazů pro psa klec, což také není špatná varianta, klec pes vnímá jako "svoje místo", nikoli jako vězení a do klece chodí rád si mezi cviky odpočinout. Klec musí být samozřejmě ve stínu a dostatečně velká.
Další pomůcky
Další pomůcky v vodě jsou spíše pro komfort. Miska na vodu je i k vodě samozřejmostí. Slunečník či altán je v létě nezbytný, pokud cvičení neprobíhá u lesa. Ručníků či utěrek není u vody zejména na jaře či na podzim nikdy dost. Deka či pelíšek mohou také psovi přidat u vody komfort.
Závěrem
Pes i psovod mohou mít u vody či ve vodě radost ze společné činnosti i s kusem klacku, vybavení neudělá za psa záchranáře, je to pouze pomůcka. Vybavení není uplně levné, takže jej doporučuji pořizovat po důkladném zvážení. Článek měl také pomoci s tím, aby jste si z nadšení nepořídili zbytečnosti, které mají marketingovou nálepku "vhodné do vody". Tuhle nálepku má pěna na koupání také. Přeji všem u vody plno radosti.